Zadzwoń! +48 71 707 22 956

Co musisz zrobić, zanim przystąpisz do procesu certyfikacji?

Każdy się zgodzi, że w dzisiejszych czasach na rynku mamy bardzo wiele firm różnych branż, przez co dużo trudniejsza stała się możliwość pozyskiwania nowych klientów. 

Istnieje jednak kilka sposobów na to, by dane przedsiębiorstwo wyróżniło się na tle innych. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście chwytliwa reklama. Natomiast współczesny marketing rządzi się swoimi prawami i aby faktycznie przyciągnąć odbiorców warto by informacje zawarte na ulotkach czy w filmach reklamowych zawierały prawdziwe informacje o działaniu przedsiębiorstwa.

Co zatem może nie najszybciej, ale najskuteczniej przyciągnie klientów? Różnego rodzaju certyfikaty zdobyte przez firmę.

Kiedy najlepiej przejść proces certyfikacji?

Można by sądzić, że skoro certyfikacje różnego rodzaju tak dobrze wpływają na odbiór firmy i sprzedaż produktów, to najlepiej zacząć je zdobywać na samym początku działalności firmy. Nie jest to jednak prawdą.

Większość certyfikatów zdobywa się na podstawie pracy personelu, jej jakości i sprawności, ale też poprzez ocenę produktów, miejsca pracy, a nawet wpływu zakładu na środowisko. Tych aspektów nie można prawidłowo rozwinąć na samym początku.

Wiele firm decyduje się na przejście procesu certyfikacji w późniejszych latach działalności. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy zauważają spadek dochodów i sprawności zakładu, ponieważ ze zdobyciem certyfikatu wiąże się również przechodzenie różnego rodzaju audytów, które oprócz analizy firmy, podają również informacje, jakie aspekty należy zmienić, by ulepszyć jej wizerunek na rynku i jakość pracy w zakładzie.

Jakie rodzaj certyfikacji są najpopularniejsze?

Badania pokazują, że Polacy dużo chętniej sięgają po produkty i ufają firmom, które posiadają certyfikaty:

  • zarządzania jakością,
  • zarządzania środowiskowego,
  • bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • zarządzania energią,
  • zarządzania ryzykiem,
  • odpowiedzialności społecznej,
  • ciągłości działania,
  • bezpieczeństwa Informacji.

To właśnie symbole powyższych certyfikacji można znaleźć najczęściej na opakowaniach produktów, ulotkach i wizytówkach firm oraz w reklamach. Ten prosty komunikat pozwala przekazać odbiorcom, że jakość produktów, usług i sposoby zarządzania firmą są na najwyższym poziomie zaangażowania w dobro społeczne.

Ciekawym zjawiskiem, potwierdzającym te spostrzeżenia, jest fakt, że firmy (najczęściej spożywcze), które są już bardzo długo na rynku i nawet cieszą się dobrą opinią wprowadzają do swojej gamy produktów odpowiedniki BIO czy Eco, starając się przy tym o certyfikację ekologiczną, ponieważ w ostatnim czasie tego rodzaju asortyment sprzedaje się najlepiej.

Jak przygotować się do procesu certyfikacji?

Można zatem zauważyć, że zdobycie danego certyfikatu wiąże się z opinią zewnętrzną, którą wystawia niezależna od firmy instytucja. Ma to na celu oczywiście uwiarygodnienie informacji, jednak bardzo często wiąże się z dość stresującym dla pracowników okresem audytu. Jak się do niego przygotować?

Czas audytu wynosi najczęściej od 2 do 4 tygodni (w większych firmach od 1 do 3 miesięcy), jednak aby przebiegł on sprawnie, personel musi jedynie wykonywać rzetelnie swoje obowiązki. To głównie od kadry kierowniczej zależy przygotowanie się do audytu. Musi ona bowiem przygotować wcześniej całą dokumentację związaną z firmą (w zależności od rodzaju audytu mogą to być np. raporty o sprzedaży czy inne informacje o zakładzie).

Całą resztą, tzn. przeprowadzaniem inspekcji w miejscach pracy i analizą dokumentów zajmują się już audytorzy, na których opinię w żaden sposób nie wpłynie odświętny ubiór czy wydłużony czas pracy. Najlepiej będzie jeśli firma będzie prosperować tak jak zawsze, spełniając przy tym polecenia audytorów.

Można zatem zauważyć, że proces certyfikacji nie wiąże się z wieloletnimi przygotowaniami, a okres audytu trwa stosunkowo niewiele. Ponadto korzyści, jakie płyną z posiadania certyfikatów, są naprawdę liczne.

Warto jednak dodać, że zbyt wiele certyfikatów nie świadczy dobrze o przedsiębiorstwie, a wręcz przeciwnie. Odbiorca nie ma wtedy czytelnego obrazu wartości, jakimi kieruje się firma. Najlepiej więc jeśli przejdzie ona przez proces certyfikacji zgodnie z normami, które są dobrze odbierane przez społeczeństwo i prawidłowo zweryfikowane. To z pewnością nie zaszkodzi wizerunkowi firmy i nie zachwieje społecznego zaufania co do jakości oferowanych produktów i usług.

Dlaczego my?

  • skuteczność
  • bezpieczeństwo
  • możliwości
  • dywersyfikacja
  • doświadczenie
  • renoma marki.

Oto najlepsze powody dla których warto nam zaufać.

Jesteśmy międzynarodowym konsorcjum zrzeszającym analityków i specjalistów finansowych. Działamy zawsze w interesie naszych klientów.


Nieruchomości - bo wiemy jak kupić tanio i kiedy sprzedać drożej.

Forex - bo giełda to lepszy sposób na zarabianie niż trzymanie pieniędzy na koncie.

Pożyczki - bo wiemy, że każdy może znaleźć się w trudnej sytuacji.

1290133_money_4
WordPress › Błąd