Własność mieszkaniowa – co i jak?
Kredyt mieszkaniowy to wielkie zobowiązanie, które podejmujemy na większość życia – toteż tak ważne jest wybranie bezkonkurencyjnego możliwego kredytodawcy. U kogo wziąć zadłużenie, na jak długo, w jakich warunkach? Przeanalizujmy, na co opłaca się zwrócić uwagę, zapożyczając się.
Kiedy kusi nas oferta nowe mieszkanie, zaczynają nas męczyć myśli o obowiązkach związanych z kredytem hipotecznym. Czy warto go brać? Czy lepiej go nie brać i wciąż dusić się w wiekowym, zbyt ciasnym mieszkaniu? Jeżeli chcielibyśmy urządzić się na nowo w bardziej obszernym i bardziej atrakcyjnym lokalu, pożyczka to jedyne możliwe rozwiązanie – postarajmy się więc o to, aby była dla nas jak najbardziej korzystna.
Na co zwrócić uwagę w trakcie wybierania kredytu? Przede wszystkim na to, czy będziemy w stanie go spłacić. Jak wysokie będą raty? Czy okres ich spłaty nie jest za długi? Jakie są zapewnienia danego kredytu i czy w związku z nimi będzie trzeba postarać się o dodatkowe dokumenty, np. o cesję z ubezpieczenia na życie? I wreszcie – ile rzeczywiście będziemy musieli wydać pieniędzy? To kluczowa kwestia; wielu kredytobiorców zdaje sobie sprawę bowiem zbyt późno, że podpisali umowę na duży, bardzo mało korzystny procent. Słowem: przeglądajmy dokładnie regulaminy.
Jeżeli warunki zaoferowane przez konkretny bank nam nie odpowiadają, mamy trzy opcje. Pierwsza z nich to wmówienie sobie, że na nowe mieszkanie Wrocław nie nadaje się jednak zbyt dobrze. A więc – mamy możliwość zrezygnować z zakupu. Ale natomiast takie wyjście nas nie zadowala. Druga ewentualność to rozejrzenie się za pozostałymi ofertami. Trzecia to próba negocjacji z bankiem. Czy bank pójdzie na taki układ? Jeżeli kredyt odnosi się bardzo wysokiej kwoty, jeśli mamy wysokie dochody, jeśli współpracujemy z bankiem od wielu lat – możemy co nieco osiągnąć. Jeżeli jesteśmy mimo wszystko szarymi klientami, nie warto liczyć na jakiekolwiek ustępstwa.
O ile samodzielny dobór kredytu nas przerasta, możemy skorzystać z usług doradcy finansowego. Co przecież stanie się, jeśli pomimo rozwagi dokonamy nieprawidłowego wyboru? Czy to oznacza koniec naszych marzeń o odpowiedzi na ogłoszenie zatytułowane nowe mieszkanie Gdynia? Niezupełnie. Przecież nie trzeba na zawsze być w współpracy z jednym – niewłaściwym – bankiem. Prawie dowolny kredyt jesteśmy w stanie wymienić na inny za pomocą refinansowanego kredytu. O tym mimo wszystko napiszemy przy innej okazji.
Zamiana lokalu użytkowego na lokal mieszkalny
Lofty zdobywają coraz wyższą sławę. Może i Ty natrafiłeś na ofertę kupna powierzchni użytkowej, i chciałbyś przekształcić ją w lokal do zamieszkania. Jak tego dokonać? Wbrew pozorom – nawet łatwo, chociaż oczywiście nie zrobisz tego z dnia na dzień.
Komfortowe mieszkanie daje możliwość wszystkim osobom, jakie skorzystają z oferty tamtejszych deweloperów. Jeśli jednak chcesz być nowatorski i przekształcić w jedyne niepowtarzalne mieszkanie wybrany lokal użytkowy, musisz przejść przez kilka procedur, związanych z przyniesieniem właściwym organom odpowiednich dokumentów.
Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić wnętrze całego obiektu, czy tylko konkretne części, musisz zgłosić swój zamiar odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, czyli staroście. Do zgłoszenia musisz dołączyć komplet wymaganych papierów – ich zgromadzenie będzie najbardziej trudnym z oczekujących Cię zadań. Jeżeli mimo wszystko je wykonasz, po pewnym czasie będziesz mógł zaniechać szukania ogłoszeń pod hasłem mieszkanie Szczecin – zamiast tego zajmiesz się przygotowywaniem swojego nowego lokalu do mieszkania.
Dokumenty, jakich będziesz potrzebował, to:
- treść i rysunek określający położenie obiektu w zależności od granic nieruchomości i innych obiektów na tej i pobocznych nieruchomościach. Musisz również oznaczyć tę część obiektu, którą zamierzasz przekształcić w lokal mieszkalny
- opis fachowy który charakteryzuje obiekt budowlany, wraz z opisami techniczno-użytkowymi i opisami technologicznymi stosunkowo do wymagań starosty
- poświadczenie właściwego organu o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania lokalu z mapą zagospodarowania przestrzennego. O ile dany plan nie został stworzony, trzeba uzyskać finalną decyzję o warunkach zabudowy.
Jeżeli planujesz przerobić lokal, musisz również postarać się o zgodę na roboty budowlane. Przygotuj także oświadczenie zgodne z art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
Oczywiście możesz wyszukać loftów już gotowych do użytkowania; wystarczy znaleźć w Sieci, albo posprawdzać w gazetach branży nieruchomości, ogłoszenia zatytułowane atrakcyjne mieszkanie. Można jednak kłócić się, czy zakupienie lokalu od inwestora będzie tak zadowalające, jak zrobienie mieszkania od zera, zgodnie z poszczególnymi potrzebami.