Zadzwoń! +48 71 707 22 956

Wykorzystanie strugarek do drewna

Bardzo powszechnie używane są w przemyśle drzewnym strugarki do drewna. Dzielą się one na strugarki do płaszczyzn i do strugania kształtowego.

Jak wykorzystuje się strugarkę?

Strugarka do płaszczyzn nazywana jest „grubościówką”. Przeznaczona jest do nadania struganej desce określonej grubości. Strugarko-grubościówka stanowi niezwykle potrzebne wyposażenie zakładów, gdzie każdy rodzaj miękkiego i twardego drewna poddawane jest obróbce. Te wielofunkcyjne urządzenia są chętnie jest wykorzystywane w zarówno w przydomowych warsztatach, jak i przez duże, profesjonalne zakłady produkcyjne.  Wiele z tych elektronarzędzi może obrabiać jedną, dwie lub nawet cztery płaszczyzny jednocześnie. Innym typem strugarki do drewna jest strugarki wielostronna służąca do równoczesnego strugania płaskiego lub profilowego wszystkich czterech stron elementów drewnianych. Znajduje szerokie zastosowanie do produkcji na przykład parkietu, boazerii i wszelkiego rodzaju listew, zwłaszcza profilowych.

Strugarka do drewnaBudowa strugarki

Wały nożowe strugarek grubiarek oraz wrzeciona poziome dolne strugarek czterostronnych osadzone są we wnętrzu korpusów obrabiarek. Korpusy osłaniają wały nożowe i wrzeciona poziome w wystarczający sposób. Inaczej wygląda sytuacja w momencie gdy strugarka posiada wrzeciona pionowe. Wrzeciona pionowe w strugarkach wielostronnych muszą być osłonięte specjalnymi osłonami zakrywającymi prawie cały obwód narzędzia. Są to najczęściej osłony żeliwne lub stalowe, które spełniają równocześnie rolę ssawy do pneumatycznego wyciągu wiórów. Wymiary wewnętrzne osłony ograniczają maksymalną średnicę i długość narzędzi dopuszczalnych do pracy na określonym wrzecionie. W celu ułatwienia montażu narzędzi na wrzecionie osłony wyposaża się w uchylne pokrywy.

Strugarka SCM
We współczesnych strugarkach czterostronnych cała strefa przeznaczona do skrawania, wraz z narzędziami roboczymi i urządzeniami posuwowymi jest osłonięta dużą, otwieraną od góry osłoną umożliwiającą obserwację całego procesu pracy przez szybę z poliwęglanu lub hartowanego szkła. Osłona ta jest złączona i zblokowana z napędami wrzecion i mechanizmem posuwu. W strugarkach wykonanych zgodnie z normami europejskimi, osłona ta jest wyposażona dodatkowo w urządzenie ryglujące, które uniemożliwia jej otwarcie, zanim nie zakończona praca wrzecion i rolek posuwowych. W obrabiarkach tego typu stosowane są również dwa rodzaje urządzeń chroniących przed dostępem do narzędzi i mechanizmów posuwu przez otwór podawczy.

W starszych modelach tych maszyn są to najczęściej stałe osłony tunelowe, a w nowszych modelach znajdująca się w górnej części otworu podawczego listwa, która po naciśnięciu samoczynnie wyłącza maszynę, kiedy nastąpi podanie zbyt grubego materiału lub nastąpi wciągnięcie ręki operatora trzymającej z góry podawany materiał. Strugarki do drewna muszą mieć dokładnie zakryte przekładnie napędowe wrzecion, wałów nożowych i zespołów posuwowych. Dzięki temu wykluczają to możliwość kontaktu z częściami ruchomymi oraz ich zanieczyszczenie.

Zarówno starsze jak i nowsze modele strugarek dokładniej obejrzeć możecie na tej stronie https://www.exapro.pl/maszyny-do-obrobki-drewna-strugarki-czterostronne-c169 – zachęcamy zapoznanie się z pełną ofertą Exapro.

Dlaczego my?

  • skuteczność
  • bezpieczeństwo
  • możliwości
  • dywersyfikacja
  • doświadczenie
  • renoma marki.

Oto najlepsze powody dla których warto nam zaufać.

Jesteśmy międzynarodowym konsorcjum zrzeszającym analityków i specjalistów finansowych. Działamy zawsze w interesie naszych klientów.


Nieruchomości - bo wiemy jak kupić tanio i kiedy sprzedać drożej.

Forex - bo giełda to lepszy sposób na zarabianie niż trzymanie pieniędzy na koncie.

Pożyczki - bo wiemy, że każdy może znaleźć się w trudnej sytuacji.

1290133_money_4
WordPress › Błąd